ÇİKOLATA İMALATÇISINDAN YATAK YENİLİKÇİSİNE

ÇİKOLATA İMALATÇISINDAN YATAK YENİLİKÇİSİNE

Bir aile işletmesi olan DUX'un öyküsü.

DUX'un kurulduğu 1926 yılından bugüne dek dünyanın en rahat yataklarını üretme tutkumuzu hiç kaybetmedik. Bizim için bundan daha önemli hiçbir şey yoktu.  DUX yatak, uyku konusundaki gelişmiş araştırmaların ve teknolojik çalışmaların geleneksel İsveç el işçiliği ile birleşiminin bir sonucudur. Geliştirme ve üretim alanında sergilenen işbirliği sonucunda size daha iyi bir uyku sunmaya odaklanmıştır.

Şimdi kısa bir süreliğine 1924'e, DUX'un tarihinin başladığı yıla geri dönelim. İsveçli çikolata imalatçısı Efraim Ljung,  iş gezisi dolayısıyla  Şikago'ya gitmiştir.

“Yataklarımız, insanların dinlenebileceği en harikulade yer olmalı.” Efraim Ljung
UYANIŞ

UYANIŞ

Efraim Ljung, Şikago'nun merkezindeki küçük ve pek tanınmayan bir otele çikolata imalatçısı olarak girmiş ve yatak yenilikçisi olarak da çıkış yapmıştır. O otelde geçirdiği gecenin ardından inanılmaz bir şekilde uyanmış ve “Bir yatak nasıl bu kadar rahat olabilir” sorusu tüm gün boyunca zihnini meşgul etmiştir.

BÜYÜLEYİCİ BİR KEŞİF

BÜYÜLEYİCİ BİR KEŞİF

Merak içinde kalan Efraim hızla yatağın nasıl bir maddeden yapıldığını düşündükten sonra yatağın kumaşında dikkatli bir kesik açtı. Yaptığı bu keşif kendisini hem şaşırtmış hem de büyülemişti, çünkü yatak esnek çelik yaylardan imal edilmişti. Kestiği kumaşı özenli bir şekilde tekrar dikti ancak yaptığı bu keşfi de beraberinde İsveç'e götürdü.

BENZERSİZ YAY TEKNOLOJİSİ

BENZERSİZ YAY TEKNOLOJİSİ

Esnek yatak ve harikulade uyku fikri kafasından silip atamayacağı bir düşünceydi. Efraim, sürdürmekte olduğu şekerleme ticaretine daha az vakit ayırmaya başladı. Zamanını çeşitli güç ve esneklikteki çelik yaylarla deneyler yaparak geçirmeye  başladı. Tüm bu çalışmaları sonucunda da basınca ve ağırlığa tepki veren, hassas ve benzersiz bir yay teknolojisi olan ilk DUX yatağını üretti.

KALİTE, YENİLİK VE İŞÇİLİK

KALİTE, YENİLİK VE İŞÇİLİK

50'li ve 60'lı yıllarda yaptığı iş, koltuk ve sandalyeleri de kapsayacak şekilde gelişti. 80'li yıllarda ise DUXIANA adında bir mağaza konsepti oluşturuldu ve bu konsept daha sonra aynı addaki tasarım otelleri zinciri haline geldi. Günümüzde DUX 22 ülkede temsil edilmektedir ve dünyanın dört bir köşesinde tıpkı Efraim Ljung'un 85 yıl önce hayal ettiği gibi kalitenin, yenilikçiliğin ve usta işçiliğin sembolü olarak tanınmaktadır.

BİZİ İLERİYE YÖNLENDİREN VİZYONUMUZDUR

BİZİ İLERİYE YÖNLENDİREN VİZYONUMUZDUR

DUX, "lider" kelimesinin Latincesi anlamına gelmekte olup liderlik ruhu başlangıcından itibaren şirkete nüfuz etmiştir. Efraim'in tutkulu coşkusu ve merakı, Ljung varisleri arasında nesilden nesle geçmiştir. Bir gözümüz hep teknoloji ve araştırma çalışmaları üzerinde olmuş ve elde edilen en son buluşlar ve ilerlemeler doğrultusunda da ürünlerimizi geliştirmemizi sağlamıştır. İyi bir gece uykusunun önemini  DNA'larımıza işlemiş olup bizi ileriye yönlendiren de bu vizyondur.