Ana içeriğe geç

DUXʼTAN LIVING ICONS

Pernille Vest tarafından küratörlüğü yapılan bir sergi

DUX, Kopenhagʼdaki 3DaysofDesignʼın bu yılki baskısıyla bağlantılı olarak Living Icons sergisini sunuyor. İç mekân stilisti Pernille Vest, Galleri Mikael Andersenʼde, Bruno Mathssonʼun ikonik mobilyasını temel alan Living Icons sergisinin küratörlüğünü yaptı.

İç mekân stilisti ve serginin küratörü Pernille Vest, “Living Icons sergisi, Bruno Mathssonʼun DUX için tasarlanmış zamansız tasarım klasiklerine bir övgü niteliğinde. Living Icons, biçim ve materyal açısından Bruno Mathssonʼun ikonik tasarımını hem zorlayan hem de yansıtan modern İskandinav tasarımcılarının nesneleri arasındaki etkileşime dayanıyor” diyor.

Mimar ve tasarımcı Bruno Mathsson, 1907 yılında İsveçʼin Värnamo kentinde doğdu ve kendisi, modern İsveç mobilya tasarımını en çok etkileyen tasarımcı. 60ʼlı ve 70ʼli yıllarda, DUXʼun Mathsson ile yaptığı yakın iş birliği, koltuk ve tabureler gibi birkaç zamansız tasarım klasiği ile sonuçlandı: Ingrid, Jetson, Karin, Karin 73, Pernilla 69 ve yan sehpası Karin.

Bruno Mathsson, İsveç Moderni olarak bilinen stilin öncülerinden biriydi. Mobilyaları kadar klasik olan Bruno Mathssonʼın bir mobilya parçası için en uygun şekli yaratmak adına rüzgârla oluşan kar yığınında nasıl oturduğunun hikâyesi. Mathssonʼun bir mobilya için başlangıç noktası her zaman mobilya ve insanlar arasındaki etkileşim olan vücudun biçimi ve oturma mekaniğiydi.

Kendisinin de belirttiği gibi:

“Konforlu oturmak için sanat gerekli ancak oturmanın sanat olmasına gerek yok. Aksine, oturma mobilyalarının üretimi öyle bir sanatla yapılmalı ki içinde oturmak sanat olmasın.”


- BRUNO MATHSSON

DUXʼTAN LIVING ICONS
Galerie Mikael Andersen
Bredgade 63
1260 Kopenhag


Sergi, 15-17 Haziran 2022 tarihleri ​​arasında 3DaysofDesign süresince açıktır
Çalışma saatleri 10.00-17.00

3daysofdesign web sitesini ziyaret edin