Ana içeriğe geç

Yuvanızı Deniz Ördeği Tüyü ile Kaplayın

“Her yıl Deniz Ördeği tüyü yorganlarından daha fazla Lamborghini üretilir.”

Deniz ördeği tüyü, benzersiz bir kuş tüyüdür. Korunan bir tür olarak, yalnızca kuluçkaya yatan dişilerden doğal olarak dökülenler toplanır. Yuva yaparken, yumurtlayan dişiler, vücutlarının ısısının doğrudan kuluçkadaki yumurtalarına aktarabilmek için yumuşak alt karınlarındaki tüylerin ultra kabarık alt tabakasını değiştirirler. Anne adayları beslenmek için yuvalarından çıktıklarında, eğitimli hasatçılar, atılanları dikkatlice toplarlar ve yerine saman koyarlar.

Sadece bir yorgana yetecek kadar tüy toplamak için 60’tan fazla yuva hasat edilecek ve tüy içeriği ortalama dokuz yüz gramın biraz üzerinde olacak. Deniz Ördeği tüyünün dünya çapındaki yıllık verimi 2270 kg değerindedir, öte yandan her yıl on binlerce ton kaz tüyü üretilir.

Deniz Ördeği tüyü uzmanı ve üstün kaliteli keten şirketi St. Genéve’nin kurucusu Michael de la Place, “Her yıl Deniz Ördeği tüyü yorganlardan daha fazla Lamborghini üretiliyor” diyor. “Deniz Ördeği tüyü, yorganların zirvesidir, başka hiçbir şey yanına yaklaşamaz bile.” Bu durumda en iyisini talep edenler için rahatlatıcı bir düşünce, DUX İpek Kılıflı Kışlık Yorgan 11.665 $.

Downmark’ın başkanı olarak, kuş tüyü sektörü hakkında rapor veren kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Michael de la Place’ın deniz ördeği tüyü konusunda bu kadar tutkulu olması mantıklı. DUX, alışılmadık uzmanlığının bir alıcısıdır. Çeşitli ürünler üzerinde bizimle iş birliği yapmakta. de la Place, yorganlarımızın, çarşaflarımızın ve yastıklarımızın tasarımında iş birliği yapıyor. Kuş tüyü ve pamuk konusundaki ansiklopedik bilgisi, olağanüstü verimli tasarımlar yaratmasına olanak tanıyor.

de la Place, “Yalıtım materyalleriyle hava cepleri ne kadar küçük olursa, yalıtım oranı o kadar yüksek olur” diye açıklıyor. Deniz Ördeği tüyü iplikler son derece incedir ve kalınlıkları insan saçının yalnızca küçük bir kısmıdır. Tüyler doğal olarak birbirine yapışarak süper yumuşak bir kütle oluşturur ancak diğer tüylerden çok daha az ağırlığa sahiptir. “Deniz Ördeği tüyleri kaz tüyünden iki kat daha iyidir, bu nedenle kışın çok daha sıcak tutar. Ve yazın daha iyi nefes alır, bu yüzden daha serindir.” Bu doğru. Mükemmel kalitede bir yorgan, oda sıcaklığından bağımsız olarak vücut sıcaklığınızı sabit tutari bu nedenle yıl boyunca bir Deniz Ördeği tüyü yorgan kullanmanız gerekir.

Soğuk Ördekler, Sıcak Yorganlar Demek

Deniz Ördeği, yarı arktikte yaşar ve hayatlarının büyük bir kısmını Kutup Dairesi çevresindeki okyanus sularında geçirir. Tüylerinin inanılmaz yalıtım özellikleri onları kelimenin tam anlamıyla donmaya karşı korur. Kuzey Atlantik Okyanusu’ndaki kış sıcaklıkları sıfır derecenin altına düşebilir ve okyanus tuzluluğu nedeniyle sıvı kalır.

Çoğu Deniz Ördeği İzlanda’da yuva yapar ve Deniz Ördeği hasadı, bin yıldır uygulanan bir İzlanda mesleğidir. Deniz Ördekleri vahşi olmalarına rağmen, insanlara karşı o kadar hoşgörülü hâle geldiler ki bazıları yuvalarında otururken bile sevilebilir.

Yakın zamanda yapılan araştırmalar, kuş tüylerinin toplanmasının ördeklere ve yumurtalarına herhangi bir zarar vermediği yönündeki yaygın bilgiyi doğrulamıştır. Aslında, sayısı giderek artan hasatçılar, tüylerini topladıkları ördekler için vahşi yaşam koruma alanlarını destekleyen çevre gönüllüleridir. Deniz Ördeği tüyünün toplanan tek kuş tüyü olduğunu da belirtmekte fayda var. Diğer tüm tüyler, kümes hayvanı eti endüstrisinin bir yan ürünüdür.

Gerçek Hikâye

Kıtlığı ve yüksek fiyatı nedeniyle sahte Deniz Ördeği tüyü yorganlar piyasaya girdi. de la Place’in, bir yorganın Deniz Ördeği tüyü içerip içermediğini belirlemek için basit bir testi vardır. de la Place, “Deniz Ördeği tüyü birbirine yapışır, yorganın bir köşesini alın, iç tarafını tutun ve ayırmaya çalışın” diye açıklıyor. Velcro gibi birbirine yapışmış hissediliyorsa, bilin ki Deniz Ördeği tüyüdür.”