Ana içeriğe geç

Tasarımcılarımız

CLAESSON KOIVISTO RUNE

Claesson Koivisto Rune 1995 yılında Stockholm’de, Mårten Claesson, Eero Koivisto ve Ola Rune tarafından kurulan bir İsveç mimari ortaklığıdır. Bir mimarlık firması olarak başladı, ancak o zamandan beri hem mimariye hem de tasarıma eşit derecede önem veren, uluslararası üne sahip, çok disiplinli bir ofis hâline geldi.

DUX, sadece en iyi İtalyan markalarına özel uluslararası bir şöhrete sahip, İsveç’ten bugüne dek çıkan en iyi mobilya markasıdır.

Mårten Claesson, Eero Koivisto ve Ola Rune

Claesson Koivisto Rune hikâyesi

MÅRTEN CLAESSON, EERO KOIVISTO VE OLA RUNE neredeyse 30 yıl önce Stockholm’deki Arts, Crafts and Design Üniversitesi yani Konstfack’te tanışıp arkadaş oldular. 1995 yılında bir mimarlık ofisi açtılar. Bugün Claesson Koivisto Rune dünyaca ünlü bir mimari ve tasarım stüdyosu. Yakın zamanda gerçekleştirilen Claesson Koivisto Rune projeleri arasında Tokyo’da butik bir otel oluşturmak için banka binasının yeniden tasarlanması, Norveç’in Bergen kentindeki muhteşem Grand Hotel Terminus’un yenilenmesi ve Japonya’da elle üretilen özel ahşap mobilyaların tasarlanması yer alıyor.

Tasarımcılar, DUX’u 2017 yılında Claesson Koivisto Rune Koleksiyonu ile ilk kez çıkardılar. Uluslararası etkilerden ilham alan zarif tasarımları, Bruno Mathsson’un 20. yüzyılın en klasik İsveç mobilyalarından biri olan DUX simgeleriyle harika bir uyum yakalıyor. Ola Rune, “Böylesine inanılmaz bir şirkette olmak çok güzel, üstelik 2015’te Bruno Mathsson Ödülüne layık görüldük” diyor. Bu koleksiyonda, “Ahşaptan yapıldığı sürece İskandinavdır” olarak tanımlanan Anita koltuk yer alıyor. “Çerçeve tırtıklı olduğundan, bir şekilde ahşap sandalye şeklinde bir koltuk. Yani odada çok yer kaplamaz ve yarı dairesel şekli sayesinde konumlandırılması kolaylaşır,” diyor Mårten Claesson.

“Ayrıca, bu diğer koltuklardan biraz daha geniş ve biraz daha alçak. Çok dar ve uzun değil ancak daha yatay.” diyor Eero Koivisto. Koltuk minderleri, konfor sağlamak için meşhur DUX helezon yaylara sahiptir. Lunaria masa, aya benzeyen düzensiz bir yüzeye sahip, bal mumu yağlı dişbudak ağacından üretildi. Ahşap Anita koltuk ile çok uyumludur. Zarif, lüks rahatlatıcı Alicia kanepe, çeşitli şekillerde birleştirilebilen parçalardan oluşmaktadır. Taban, benzersiz DUX helezon yay sistemiyle yapılmıştır.

“Bu teknoloji sayesinde dünyanın herhangi bir yerindeki diğer kanepelerden daha rahat bir kanepe yarattık ve bu çok havalı! Diğer mobilyalardan daha farklı bir deneyim sunuyor. İyi hissettiriyor.” Mårten Claesson, “Bu gerçekten bir heykel yapısında” diyor. Claesson Koivisto Rune son on yılda çok sayıda ödül kazandı. Stüdyo, prestijli Bruno Mathsson Ödülü’nün yanı sıra Elle Decoration’s Yılın Tasarımcısı (2011), Yılın Mobilyası (2012) ve Yılın Yatak Odası Ürünü (2018) adını aldı ve Elle Decor Italia tarafından Yılın Tasarımcısı ve Rahatlık (2014) olarak adlandırıldı. Mimarlık da dâhil olmak üzere en az beş kategoride uluslararası saygın Red Dot Tasarım Ödülü’nü alan ilk stüdyo.

Claesson Koivisto Rune tarafından tasarlanan DUX mobilyaları.

Diğer DUX tasarımcıları