Ana içeriğe geç

Kaliteli Uyku İçin Su Alımı Nasıl Olmalı

Aktif ve sağlıklı bir yaşam tarzı peşinde olanlar için uykunun gücünden yararlanmayı teşvik eden bir dizi video ve makale olan Life, Awakened’dan bir alıntıdır.

Egzersiz ve iyi beslenme alışkanlıklarının yanı sıra uzmanlar, uykunun bir sporcunun sağlığı ve performansı için eşit derecede önemli olduğu konusunda hemfikirdir. Çalışmalar, oda sıcaklığı ve elektronikten gelen ışık gibi faktörlere ek olarak, onarıcı uyku söz konusu olduğunda su alımının da rol oynadığını gösteriyor. Ulusal Uyku Vakfı’na göre, sıvı eksikliği uykuyu bozabilir ve gün boyunca hâlsiz ve sinirli hissetmenize neden olabilir.

Charlottesville, Virginia’da bulunan bir uyku uzmanı olan M.D. Chris Winter, “Hafif bir seviyede su alımı bile daha hafif uyumanızı sağlar” diye ekliyor. Burada ideal bir su alımı zaman çizelgesine ağırlık veriyor.

1: UYANIR UYANMAZ BİR BARDAK SU İÇİN

Sabahları ilk iş olarak bir bardak soğuk veya oda sıcaklığındaki suya yönelmemizi öneren Winter, uyurken solunum yoluyla önemli miktarda su kaybettiğimizi açıklıyor. “Vücudunuz suyu vücut sıcaklığına ısıtmak için daha fazla çaba sarf etmelidir bu da metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur” diyor. Ekstra enerji için bir miktar limon veya  ekinezya gibi bağışıklığı güçlendiren bir özüt eklemeyi deneyin.

2: KAHVE İÇMEK İÇİN UYANDIKTAN SONRA İKİ-ÜÇ SAAT BEKLEYİN

Winter, sabah antrenmanınızdan sonraya veya uyandıktan en az birkaç saat sonraya kadar kafein tüketmemenizi tavsiye ediyor. İdrar söktürücü görevi görür ve zaten sıvı kaybıyla uyandığınız için güne su ile başlamak en iyisidir, diyor. “Egzersiz öncesinde ve sırasında su içtiğinizden emin olun” diye ekliyor. Daha sonra sabah kahvenizi yudumlayabilir ve antioksidanları daha yüksek yani daha hafif olanı tercih edebilirsiniz. New York City’de yaşayan model ve tarif geliştiricisi Silja Danielsen, “Bir HIIT antrenmanından sonra Viking kahvesi dediğim şeyi yapmayı seviyorum” diyor. “ Kolajen ve sindirime yardımcı olan bir baharat olan kakule ile hazırlanır.”  “Uyku uzmanları, uyarıcı uyku düzenini on iki saate kadar olumsuz etkileyebileceğinden, yatmadan önce kafeinli içeceklerin içilmemesini tavsiye ediyor.”

3: YEMEK YERKEN SU İÇİN

Düzenli aralıklarla ancak özellikle yemeklerle birlikte su tüketmek önemlidir. Araştırmalar, bunu yapmanın sindirime ve vücudunuzun besinleri emmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Gün boyunca, selenyum ve magnezyum gibi uykuyu artırmaya yardımcı olan besinleri içeren Brezilya fıstığı ve omega 3 bakımından zengin balıklar gibi yiyeceklere odaklanın.

4: ÖĞLEDEN SONRA BİR ALTIN LATTE DENEYİN

Öğle yemeğinden sonra kafeinsiz bir içecek tercih edin çünkü bu madde vücudunuzda altı saate kadar kalabilir ve gevşemeyi zorlaştırabilir. Bunun yerine, bu vegan tarifi ile sıvı almayı deneyin. Danielsen, “Bu içeceği öğleden sonra veya akşam erken saatlerde içmeyi seviyorum çünkü bana enerji veriyor ama yine de uykuya dalmamı sağlıyor” diyor. Kas rejenerasyonuna yardımcı olabilecek antienflamatuar bir baharat olan zerdeçal ile yapıldığı için bu harika bir seçim. Ayrıca, Winter, “zerdeçal vücut ısınızı düşürmenize ve daha kolay uykuya dalmanıza yardımcı olabilir” diyor.

5: YATMADAN ÖNCE BİR BARDAK SU İÇİN

Dehidrasyona bağlı bacak krampları uykunuzu bölebilir, bu nedenle yatmadan önce sıvı tüketmek iyi bir fikirdir. Winter, yatmadan önce su içtiğinizde uyanıp tuvalete gitmeniz gerekeceği düşüncesinin yanlış olduğunu ekliyor. “Bir mesane rahatsızlığınız yoksa, çoğu durumda çok nemli bir oda gibi dış uyaranlardan uyanırsınız. Sonra, zaten kalktığınız için tuvaleti kullanma ihtiyacı hissediyorsunuz.”

Altın süt tarifi için tıklayın

Optimal sağlık, fitness, beslenme ve uykudan oluşan eşkenar bir üçgendir. Ayrıca DUXIANA, bu üçgene öncelik vermenize ve sonuç olarak performansınızı optimize etmenize yardımcı olacak bir dizi makale sunmak için ortaklık kurdu. Ayrıca buradaki tüm makaleleri okuyun ve bir uyanışa hazırlanın.

İlgili