Ana içeriğe geç

Rüyalarınız Gerçekten Ne Anlama Geliyor?

Hızlı göz hareketi uykusu, kendinizi daha iyi anlamanızı sağlar.

Furthermore ve DUXIANA, Life, Awakened’ı sunar. Aktif ve sağlıklı bir yaşam tarzının temeli olarak derin, yenileyici uykuyu teşvik eden bir dizi video ve makale.

Tucson’daki Arizona Üniversitesi Bütünleştirici Tıp Merkezi’nde klinik tıp doçenti olan Doktor Rubin Naiman, “İyi uyumaya ek olarak, iyi rüyalar da görmek istersiniz” diyor. “İyi rüya görmeyen insanlar psikolojik olarak kabızdır ve bu günlük yaşamda depresyon ve anksiyete gibi durumlara neden olabilir.”

Birçok yönden, hızlı göz hareketi (REM) uykusu, çoğu rüyanın gerçekleştiği zaman, beynin anıları işlemek ve akla kazımak için en önemli zamanıdır. Bağlantı tam olarak anlaşılmasa da, rüya görmek duygusal sağlıkla güçlü bir şekilde bağlantılıdır.

Doğru stratejilerle, hayallerinizin sunduğu avantajlardan yararlanabilir ve bunları performansınızı artırmak, sorunlarınızı çözmek ve daha fazlası için kullanabilirsiniz. Nasıl oluyor?

Duygularınız üzerinde çalışmanıza yardımcı olurlar. 

REM uykusunu ücretsiz bir terapi seansı olarak düşünün. Naiman, “Uyanık olduğumuzda işlemediğimiz deneyimleri REM uykusu sırasında işliyoruz” diyor ve insanların gece dalgınlıklarının yaklaşık üçte ikisinin korku veya endişe gibi olumsuz duygular içerdiğini ekliyor. Sağlıklı: Bu, gün boyunca göz ardı etmiş olabileceğiniz duyguları veya olayları işlediğiniz anlamına gelir.

Rüya görmek, bir kişinin beyninde işleri hallettiği bilinçsiz bir yolu temsil eder. Rüya görmenin yanı sıra, onları hatırlamak da daha sağlıklı bir zihinle bağlantılıdır.

Avantajlardan yararlanın:

Rüyalarınızı hatırlamanızı geliştirmek için bir günlük alın ve yatağınızın yanında tutun. Uyandığınızda, son rüyanızı hatırlamaya çalışın. Sonra, bir kısmını anımsadığınızı düşündüğünüzde, hemen yazın. Yedi ile 10 gün içinde rüyalarınızı daha sık hatırlamaya başlarsınız.

B6 vitaminleri almak konusunda doktorunuza danışmayı da düşünebilirsiniz: Avustralya’daki Adelaide Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma , yatmadan önce 240 miligram vitamin alınmasının rüyaları daha iyi hatırlattığını gösteriyor.

Size farklı bir pencereden bakma şansı veriyorlar.

Avantajlardan yararlanın: 

İnsanlar uyurken genellikle ani farkındalıklar yaşarlar. Boston’daki Harvard Tıp Okulu’nda psikoloji yardımcı doçenti olan Doktor Deirdre Barrett, ‟Rüyalar tüm mantığı pencereden dışarı atarlar ve aynı yoldan tekrar tekrar gitmek yerine ani farkındalıklar yaşamamıza izin verirler” diyor. Yataklarında dalgın yatarken performanslarını iyileştirmenin yollarını keşfeden birkaç sporcuyla konuştu, tıpkı (kelimenin tam anlamıyla) servis atmanın daha iyi bir yolunu hayal eden bir tenisçi gibi.Barrett’in The Committee of Sleep kitabında detaylandırdığı rüya kuluçkasını yapın. Yatmadan önce sorununuzu yazın, gözünüzde canlandırın ve uykuya dalarken kendinize bu sorunu gözlerinizi kapatarak çözmek istediğinizi söyleyin. Uyandığınızda, rüyanızı düşünerek birkaç dakika geçirin. (Bir eureka anı yaşama durumu için yakınınızda bir kalem ve kâğıt bulundurun.) Barrett, üniversite öğrencilerinden uykularında kişisel sorunlarını çözmelerini istediğinde , yaklaşık yarısı bu sorunu rüyasında görmüş olarak uyandı ve bu insanların çoğu rüyalarının bir çözüm sunduğunu fark etti.

Olası sağlık sorunlarınız hakkında uyarırlar. 

Uyku sırasında ortaya çıkan olaylar, gizli sağlık sorunlarını zihninizde ön plana çıkarabilir. Barrett, “Rüya görürken başka şeylere odaklandığımızda gün geçtikçe görmezden gelinen bazı duyusal girdiler alıyoruz” diyor.

Araştırmacılar, birçok kadının teşhis konmadan önce meme kanseri olduklarını rüyalarında gördüklerini fark etmiştir. Araştırmalar ayrıca insanların canlı, yoğun ve şiddetli rüyalar gördüğü idiyopatik REM uyku davranış bozukluğunun (RBD) Parkinson ve demans gibi dejeneratif hastalıkların erken habercisi olduğunu gösteriyor.

 Sleep Medicine’da  yayınlanan bir başka makale , uyku apnesi olan kişilerin sürekli pozitif hava yolu basıncı (CPAP) makinesi kullanmaya başladıklarında, yüzde 91’inde boğulma kabuslarının kaybolduğunu gösterdi.

Yine de, rüyalar geleceği söyleyemez.  Sleep and Dream Database direktörü Dr. Kelly Bulkeley, “Bu daha çok bir erken uyarı sistemi gibi, uyanık yaşamda daha sonra doğrulanabilecek ya da doğrulanamayacak olası sorunları izlemenin bir yolu” diyor.

Avantajlardan yararlanın: 

Rüyaların anlamları gerçek olmaktan çok mecazi olabilir. Naiman, “Rüyalarınızdaki kanserin sizin için ne anlama geldiğini öğrenmek için biraz daha derine inmeniz gerekebilir” diyor. “Rüyalarınıza düzenli olarak dikkat etme alışkanlığı geliştirdiğinizde, onların ne anlama geldiğini daha iyi anlayacaksınız.” RBD’den muzdaripseniz veya gece maceralarınız bir sorun fark etmenize neden olduysa, doktora gitmelisiniz. Rüyalarınız belirli bir sağlık sorununu ima ediyorsa, dermatoloğunuzla uzun zamandır ertelenen bir randevuyu planlamanın zamanı gelmiş olabilir.

Optimal sağlık, fitness, beslenme ve uykudan oluşan eşkenar bir üçgendir. Ayrıca DUXIANA, bu üçgene öncelik vermenize ve sonuç olarak performansınızı optimize etmenize yardımcı olacak bir dizi makale sunmak için ortaklık kurdu. Ayrıca buradaki tüm makaleleri okuyun ve bir uyanışa hazırlanın.

 

İlgili