Ana içeriğe geç

Sırt Ağrısı Nasıl Giderilir

Sırtınızın göğüs bölgesi (üst kısmı veya orta kısmı) çeşitli nedenlerle ağrıyabilir.  Genel olarak sırt ağrısı ciddi bir spinal sorunun sonucu değildir. Ancak sırt ağrısına, bir dizi günlük aktivite veya daha ciddi durumlar veya hastalıklar neden olabilir. Aşağıdan sırt ağrısının yaygın nedenlerinden bazılarını, risk faktörlerini ve tedavilerini keşfedin.   

Sırt Ağrısına Ne Sebep Olur?

Yaralanma

Her ne kadar kaçınmaya çalışsak da, sakatlıkların sırt ağrısının en yaygın nedenlerinden biri olduğu bilinmektedir. Yaralanmalar, bel fıtığını, burkulmaları veya daha ciddi kırıkları içerebilir. Torakal omurga, üst gövdeyi ve iç organları desteklemek için var olduğundan son derece güçlü ve esnektir. Sırt ağrısı yaşıyorsanız, bu büyük olasılıkla sırtınızın bu kısmındaki fiziksel veya haricî bir travmanın sonucudur.

Durumlar veya Hastalıklar

Sırt ağrısı, çok çeşitli durumlar veya hastalıklardan da kaynaklanabilir. Kireçlenmenin ve dejeneratif disk hastalığının bu bölgede rahatsızlığa neden olduğu bilinmektedir. Ek olarak, sırt ağrısı safra kesesi hastalığının ve hatta kalp krizinin bir belirtisi olabilir (bu kalp krizi belirtisi kadınlarda daha sık görülür). Bir seferde birkaç dakikadan fazla ani ve sürekli sırt ağrısı hissediyorsanız, derhâl tıbbi yardım alın.

Kötü duruş

Günlerinizi bilgisayarınızın başında yığılmış hâlde, tüm hesap ayrıntılarını hesap tablosunda görmek için uğraşarak mı geçiriyorsunuz? Yoksa rahat etmek için savrularak ve dönerek riskli pozisyonlarda mı uyuyorsunuz? Gün içinde veya uyurken kötü duruş, alışkanlıklarınızı ve çevrenizi bir şekilde değiştirmeden yenmesi zor olan sırt ağrısına neden olabilir.

Sırt Ağrısı için Kimler Risk Altındadır?

Hemen hemen herkes sırt ağrısı yaşayabilir. Bu tür sırt ağrısı, bel üzerinde stres yaratan hamilelik gibi durumlara göre daha az özgüdür ancak çoğu sırt ağrısı gibi, yaşlandıkça sırt ağrısı daha yaygın hâle gelebilir.

Sırt Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

1. Ağrıyı Gidermek

Çok şiddetli veya sürekli olmayan sırt ağrısı yaşıyorsanız, sıcak veya soğuk uygulamayı deneyebilirsiniz. Isı pedleri, sertliği ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olurken, buz şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçları da deneyebilirsiniz (prospektüsü okuduğunuzdan emin olun). Ancak ağrı devam ederse, bir doktora danışmanın zamanı gelmiştir.

2. Asıl Nedeni Belirleyin

Bir doktor veya kiropraktör, sırtınızda özellikle neyin ağrıya neden olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir. Doktorunuz sırt ağrısının yaygın nedenlerini teşhis edebilecek veya en azından ortadan kaldırabilecek bir uzmana yönlendirebilir. Bir tıp uzmanından kesin bir cevap almak, durumu yönetmenize yardımcı olacak bir tedavi sürecinde onlarla birlikte hareket etmenizi sağlayacaktır.

3. Fizik Tedavi

Bir fizyoterapist, gelecekteki sakatlıkları veya aşırı yüklenmeden kaynaklanan stresi durdurmak için zayıflamış sırt kaslarını güçlendirmeye yardımcı olacak egzersizler konusunda size rehberlik edebilir.

4. İyi Duruşun Önündeki Engelleri Kaldırın

En çok zaman geçirdiğiniz mobilyalar mümkün olduğunca ergonomik olarak destekleyici olmalıdır. İş yerinde iyi bir ofis koltuğuna yatırım yapın ve iyi bir duruşu korumanıza izin verecek bir kurulum bulmak için masanızın ve bilgisayarınızın konfigürasyonu ile oynayın. Çeneniz göğsünüze değene kadar o eski kanepeye gömülüyorsanız, yeni bir tane almak için alışverişe başlamalısınız. Sızı ve sırt ağrısı hissederek uyanıyorsanız, yeni bir yatak araştırmanızın zamanı gelmiştir.

Sırt ağrınızın dejeneratif disk hastalığı veya kireçlenme gibi bir durumdan kaynaklandığını bilseniz bile, daha destekleyici bir yatak, omurganızdaki baskıyı hafifletebilir, kaslarınızın gevşemesini sağlayarak dolaşımı artırarak ve ihtiyacınız olan dinlenmeyi almanıza yardımcı olabilir. DUX Yatak, her gece kesintisiz, baskısız destek sağlamak üzere tasarlanmıştır. DUXIANA’da bir yatak, sırt ağrınızı hafifletmeye yardımcı olabilir ve doktorunuzun herhangi bir altta yatan neden için önerdiği tedavi seçeneklerini desteklemek için bir araç olabilir.

İlgili