Ana içeriğe geç

Üst Sırt Ağrısı Nasıl Giderilir

Üst sırt ağrısının sızısı sizi sevdiğiniz aktivitelerden alıkoyabilir. Üst sırt ağrısının hayatınızı olumsuz etkilemesine izin vermeyin. Altta yatan nedeni belirleyin ve hayatınızı en iyi şekilde yaşayabilmeniz için doğrudan ele alın. Aşağıda, üst sırt ağrısının bazı yaygın nedenlerinin yanı sıra bunlarla nasıl başa çıkılacağına dair birkaç yaklaşımın bir listesi bulunmaktadır.

Üst Sırt Ağrısına Ne Sebep Olur?

Eklem veya Disk Problemleri

Üst sırt ağrısı, bel fıtığı, disk kırıkları veya dejeneratif disk hastalığı gibi sakatlanmalardan veya bozulmalardan kaynaklanabilir. Ayrıca kaburgalarınızı omurganıza bağlayan eklemlerde irritasyona veya sakatlanmalara neden olabilir. Bir doktor, eklem ve disk sorunlarının üst sırt ağrınıza neden olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

Kas İrritasyonu

Sırtınızın üst kısmında kürek kemiklerinizi, göğüs kafesini ve daha fazlasını birbirine bağlayan büyük kas grupları vardır. Bu kaslar birçok insan için ortak bir ağrı kaynağıdır ve birçok aktivite sonucunda kolayca sakatlanabilir veya aşırı çalışabilir. Sırtınızın üst kısmını etkileyebilecek yoğun egzersizler yapmıyor olsanız bile, omuz bölgenizde çok fazla gerginlik depolanabilir ve bu da sırt ağrısına neden olabilir. Genellikle kötü duruş, bir masanın üzerine eğilmek, desteklenmeyen bir yatakta uyumak veya çok sert ya da çok yumuşak yastıklar kullanmak üst sırt kaslarında irritasyona sebep olabilir.

Üst Sırt Ağrısı için Kimler Risk Altındadır?

Herkes sırt ağrısı yaşayabilir ancak sporcuların üst sırt ve omuz sakatlıklarına maruz kalma olasılığı biraz daha fazladır. Omuz sakatlanmaları genellikle omuzlar ve kollar arasındaki eklemlerde meydana gelse de, kürek çekme, futbol, ​​​​güreş ve diğer yoğun egzersizler sırasında da üst sırttaki büyük kas gruplarını zorlamak veya aşırı çalıştırmak mümkündür.

Üst Sırt Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Masaj veya Sıcak/Soğuk Tedavi

Üst sırt ağrınız nispeten hafifse, iyi bir masajla çok rahatlayabilirsiniz. Ayrıca kas irritasyonu ve şişmesini yatıştırmak için ısı pedleri ve/veya buz paketleri (bunları dönüşümlü olarak kullanmanın özellikle yararlı olduğunu görebilirsiniz) uygulamayı deneyebilirsiniz. Reçetesiz satılan ağrı kesiciler de yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu yöntemler tek başına üst sırt ağrınıza neden olan temel sorunları mutlaka çözmeyecektir.

Fizik Tedavi ve/veya Ameliyat

Üst sırt ağrınıza neden olan belirli bir durumunuz, yaralanmanız veya hastalığınız varsa, doktorunuz ameliyatı takiben fizik tedavi veya sadece fizik tedavi önerebilir. Fizyoterapistler, sakatlanmaların ve kötüleşen eklem veya disklerin iyileşmesine ve üst sırtınızı güçlendirerek yeniden sakatlanmayı önlemenize yardımcı olabilir.

Stres Kaynaklarının Ortadan Kaldırılması ve Desteklenmeyen Mobilyaların Değiştirilmesi

İster işiniz ister yoğun bir ev hayatınız olsun, hayatınızın bir yönü aşırı strese neden oluyorsa, sorunu özünde ele almak için elinizden geleni yapın. Şirketinizdeki yeni bir işin veya yeni bir pozisyonun iş-yaşam dengenizi iyileştirmenize veya öz bakım için daha fazla zaman ayırmanın yollarını bulmanıza yardımcı olup olmayacağını değerlendirin. Çoğumuz için gerilim, sırtın üst kısmında, boyun hattının altında ve kürek kemikleri arasında depolanır. Stresi azaltmak sadece bu gerilimi serbest bırakmakla kalmaz, aynı zamanda işte daha fazla üretkenlik ve kişisel zamandan keyif almanıza izin vermek için sizi fiziksel ve zihinsel olarak özgürleştirir.

Üst sırt ağrısı, evinizdeki masa düzeniniz, sandalyeniz veya diğer mobilyalar sebebiyle de şiddetlenebilir. Uyumakta zorluk çekiyorsanız veya üst sırt ağrısı ile uyanıyorsanız, yataktan kaynaklanma ihtimali vardır. Hayatınızın yaklaşık üçte birini yatakta geçiriyorsunuz. Gerçekten derin ve onarıcı bir uyku için vücudunuzu ve omurganızı doğal ve rahat bir pozisyonda destekleyen bir şilte araştırmayı ve bu yatırımı yapmayı kendinize borçlusunuz.

DUX yatak, üst sırt ağrısı da dâhil olmak üzere her türlü sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Üst sırt ağrısı çekiyorsanız, DUX yastıkları ve inovatif DUX Xleep iç yaylı yastığı da keşfetmek isteyebilirsiniz. DUX yastıklar ve şilteler sayesinde sağlanan sürekli destek, tamamen yenilenmiş hissederek uyanmak için ihtiyacınız olan dinlenmeyi almanıza yardımcı olabilir. Kronik bir rahatsızlıktan dolayı üst sırt ağrısı çekiyor olsanız bile, DUX yatağın baskısız desteği sırt ağrınızı hafifletmeye ve daha kaliteli bir uyku çekmenize yardımcı olabilir. DUX yatak dünya çapındaki  mağazalarda mevcuttur.

İlgili