Ana içeriğe geç

Tasarımcımız

Bruno Mathsson

Sıra dışı tasarımları, konfor ve kaliteye odaklanmasıyla Bruno Mathsson, nesiller boyu keyif veren mobilya klasikleri yarattı. Modern İsveç mobilya tasarımında hiç kimse Mathsson kadar büyük bir etki yaratmadı.

“Konforlu oturma bir sanattır, ama olması gerekmez. Oturmak için mobilya yapmak öyle güzel bir sanatla yapılmalı ki, oturmanın sanat olmasına gerek yok.

Bruno Mathsson

Bruno Mathsson hikâyesi

Mimar ve tasarımcı Bruno Mathsson olmadan İsveç tasarımının bugün nerede olacağını TAHMİN BİLE EDEMİYORUZ. Birçok kişi tarafından 20. yüzyılın en büyük mobilya tasarımcılarından biri olarak kabul edilen Mathsson, İsveç Modern stilinde bize yardımcı oldu ve nesli, konfor ve kaliteye olan önemini artırdı. 1907 yılında Värnamo kasabasında doğdu, hayatının başlarında kendi kaderini izleyeceği kesindi. Yılın büyük bir kısmını özel olarak yaratılmış bir yatakta açık havada uyuyarak geçiren tutkulu bir kış banyocusuydu. Soğukla başa çıkmak için balon ipeğiyle astarını yaptığı bir pilot şapkası takıyordu. Doğaya olan sevgisi, tasarımlarını doğrudan etkiledi. Keten, deri ve ahşap gibi doğal materyaller kullanmaktan hoşlandı. Mathsson’un tasarımlarında pek çok doğru açı bulamazsınız. Bunun yerine, organik oluşumları insan vücuduna uyacak şekilde dikkatlice şekillendirildi. Örneğin bir koltuğun mükemmel kıvrımı oluşturmak için kar yığınında oturdu ve vücudunun çıkardığı kalıp üzerinde çalıştı.

Mobilyaları ile onları kullanan kişiler arasındaki ETKİLEŞİM kariyeri boyunca önemli kalmaya devam etti. DUX’tan Mathsson ve Eric Ljung 1950’lerde tanıştılar ve arkadaş oldular. Mathsson ve DUX, 1960’lar ve 1970’lerde yakın bir yaratıcı ortaklık kurdular. Mathsson, araştırma ve geliştirme için çok zaman ayırdı. Ona “oturma mekanizması” adını verdi. Bu durum, mobilyanın şekil ve işlev konusunda tavizsiz bir kararlılıkla oluşturulmasını sağladı. DUX olarak 1969’dan bu yana Jetson, Pernilla, Karin ve Ingrid koltuklarımızı üretmenin gururunu yaşıyoruz. Bugün tüm dünyada benzersiz zarafeti ve konforu ile tanınıyorlar. Bruno Mathsson, “Mobilyalar öyle bir beceriyle üretilmelidir ki oturmak için bir beceriye ihtiyaç duyulmasın” diyor. Bu ifadeye bağlı kalmak, nesiller boyu sevilecek ikonik mobilyalar ortaya çıkardı.

1907
Bruno Mathsson, Värnamo’da doğdu.

1930
Mathsson, Värnamo’da düzenlenen bir fuarda barok bir koltuk sundu ve ödüle layık görüldü. Stockholm’e seyahat ederken kazandığı parayı harcadı ve buradan ilham aldı.

1937
Mathsson uluslararası lansmanını Paris Expo’da İsveç çarşısında gerçekleştirdi. İsveç Moderni terimi ortaya çıktı.

1944
Mathsson, adını gazeteci Pernilla Tunberger’den alan Pernilla koltuğu tasarladı.

1948-49
Mathsson ve eşi Karin, Charles ve Ray Eames, Hans ve Florence Knoll, Marcel Breuer ve Frank Lloyd Wright ile tanıştıkları ABD’ye seyahat ettiler.

1966
Jetson koltuk, benzersiz bir tasarıma sahiptir.

1969
Karin koltuk piyasaya sürüldü ve hemen başarıya ulaştı.

1984
Bruno Mathsson Ödülü kuruldu

Bruno Mathsson tarafından tasarlanan klasik DUX mobilyaları

Diğer DUX tasarımcıları