Ana içeriğe geç

Tasarımcılarımız

Norm Architects

Kopenhag merkezli Norm Architects 2008 yılında kurulmuştur. Çok yetenekli ekip, ticari iç mekânlar, konut mimarisi ve endüstriyel tasarımın yanı sıra fotoğraf, grafik ve sanat yönetmenliği alanlarında çalışmaktadır.

Norm Architects ile iş birliğimiz, Stockholm Moda Haftası 2019 sırasında “Into the Light” sergisini birlikte yarattığımız zaman başladı. Serginin küratörlüğüne katkıları sırasında, Bolig Magasinet tarafından 2020 Yılının Mobilyaları kategorisinde bu yıl Tasarım Ödülleri’ne aday gösterilen minimalist ve kullanışlı yatak başlığı Anna’yı tasarladılar.

Norm Architects hikâyesi

2020’DE DANİMARKA TASARIM ve mimarlık ajansı Norm Architects, Stockholm Tasarım Haftası’nda ikonik Domus koltuğuna yeni bir soluk getirdi. İki sandalye yeniden tasarlandı, yeni bir tabure ve bir yan sehpa ile birleştirildi. Norm Architects, 2008 yılında Jonas Bjerre-Poulsen ve Kasper Rønn tarafından Kopenhag’da kuruldu. O zamandan bu yana şirket, sadelik, kalite, sürdürülebilirlik ve zamansızlığa dayalı mimari, iç mekan ve endüstriyel tasarımla tanınan Danimarka’nın en gözde stüdyolarından biri hâline geldi. DUX Norm’u yeni bir koleksiyon için ilham almak amacıyla arşivimizde aramaya davet ettiğinde, stüdyo Domus koltuklara odaklandı. Biri ahşap diğeri çelikten yapılmış olan bu koltuklar, ilk olarak 1955 Uluslararası Helsinki sergisi olan H55 için Alf Svensson tarafından tasarlandı.

DUX, Norm’dan hem özel hem de ticari modern iç mekânlarda harika görünecek bir klasik koleksiyonu seçmesini istedi. Kurucu ve kreatif yönetici Jonas Bjerre-Poulsen, “Domus’a gitmeye karar verdik çünkü Norm’a uygun bir şey seçmek istedik” diyor. “Bu koltuklar, mevcut DUX koleksiyonuyla uyumlu olan ve en iyi konforu sunan zarif estetik detaylara sahip. Kesinlikle her türlü yatak odasına veya oturma odasına kolayca yerleştirilebilirler.” Norm, tasarımı korumuş ve geliştirmiştir. Fitilli koltuklar eklediler, boyutları ayarladılar ve kullanılan materyaller değiştirildi. Aynı zamanda sandalyelerle mükemmel uyum sağlayacak şekilde, masif parafinli meşeden yapılmış bir masa ve tabure tasarladılar. Meşe ve kumaştan yapılan minimalist Anna yatak başlığı bile yeni tasarlandı.

DUX gibi bir markanın geçmişini ve klasiklerini inceleyebilmek gerçek bir ayrıcalıktır. İsveç’te neredeyse ulusal bir hazine. Tabii ki geleceğin tanımlanmasına yardımcı olmak da harika!

Katrine Goldstein, Norm Architects CEO’su

Norm Architects tarafından tasarlanan DUX mobilyaları

Diğer DUX tasarımcıları